Јогуртот е пријател на телото – што ни прави една шолја?

Јогуртот е пријател на телото – што ни прави една шолја?

Јогуртот е млечен напиток кој настанал пред 4.000 години, а и денес е еден од најбараните и најздравите, со супер вкус.Две големи шолји му обезбедуваат на телото потребна дневна количина калциум и фосфор, млечни масти, витамини А, Д, Е и К, како Б2, Б6 и Б12, но и витамин Ц.

Помага за правилно варење на храната, полесно празнење, за проблеми со желудник, чиреви, алергии, инфекции на уринарен тракт.

Пијте го почесто.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text