Запечен компир со шампињони – деликатесен ручек

Запечен компир со шампињони – деликатесен ручек

Деликатесен ручек на вашата трпеза. Запечен компир со шампињони и тиквица.

Состојки:

 • Компири
 • Тиквици
 • Шампињони
 • Сол
 • Јајца
 • зеленчук

Подготовка:

 1. Во лонец со ладна вода се става компирот и се остава да врие, а потоа го цедиме.
 2. Потоа го лупиме и го сечеме на плочки.
 3. Тиквиците ги переме, шампињоните чистиме, па ги сечеме со иста големина.
 4. Се става во сад за печење, се прелева со мешавина од јајца со.
 5. Се пече 30 миути на 200 степени.

 

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

 

singlepost_text