Зема кисела зелка и завитка пилешко месо – не сте јаделе ваква сарма

Зема кисела зелка и завитка пилешко месо – не сте јаделе ваква сарма

Направете деликатес, сарма со пилешко месо.Ова е подготовката и потребните намирници:

Состојки:

 • 500 гр пилешко мелено месо
 • 100 гр ориз
 • 1 главица кромид
 • ½ главици лук
 • 1 лажица мелен пипер
 • 1 лажица вегета
 • Малку бибер
 • Сол
 • А зелка кисела
 • 5-6 лажици масло

Подготовка:

 1. Листовите зелка се спремаат како прикажаното во видеото.
 2. Се сечат кромидот и лукот на коцки, се мешаат со меленото месо, како и зачините.
 3. На секој лист зелка се става лажица и се витка.
 4. Се става да се крчка час ипол на 220 степени.
 5. Со црвениот пипер испржен на масло се прелева сармата и се враќа 10 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

 

 

 

 

singlepost_text