По старски рецепт: Банатска компир-чорба со варени јајца

По старски рецепт: Банатска компир-чорба со варени јајца

Вкусна чорба по оригинален рецепт!

Ingredients

 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 1/2 кг компири
 • 1/2 домашен варен домат
 • 4 јајца
 • 180 мл павлака Пекабела
 • бибер
 • сув зачин

Начин на подготовка:

 1. Издинстајте една главица кромид на малку масло, додајте сечкан морков.
 2. Исечкајте околу 1/2 кг компири на коцки, додајте во динстаниот зеленчук, налијте со вода и зачинете со лажица вегета и бибер.
 3. Кога компирите ќе бидат зготвени налијте 1/2 л домашен варен домат и почекајте да зоврие, а потоа за секој ставете по едно јајце директно во лонецот. После десетина минути, кога јајцата ќе испливаат, исклучете и ручекот е готов.
 4. По желба послужете со лажица павлака. Доколку сакате исечкајте и малку колбаси во чорбата додека се готви, за малку да замириса.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text