„Пица деликатес”

„Пица деликатес”

Направете вкусен пица деликатес, каков што не сте јаделе до сега.

Состојки:

 • Тесто за ролана пица
 • свеж квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 2 лажици брашно
 • 1 дл млако млеко
 • 1/2 шолја јогурт
 • 300 гр брашно
 • 1 мала лажица сол
 • 4 лажици масло
 • СОС
 • 1 мала лажица шеќер
 • прстофат сол
 • прстофат босилек
 • оригано
 • 2 лажици масло
 • 1 дл доматно пире
 • ФИЛ
 • 200 гр шунка
 • 200 гр сирење за пица
 • 100 мл павлака за готвење
 • јајце за премачкуање
 • сусам
 • маргарин

Подготовка.

 1. Се прави тесто од наведените состојки за тесто, се остава 30 минути да нарасне.
 2. Потоа се развлекува во круг со деббелина од 3 мм.
 3. Се спрема соот од домати и се става на тестото.
 4. Се ставаат сите состојки, шунка, павлака, сирење…а потоа се става вода по краевите и се витка пицата одвнатре кон надвор.
 5. Се става во лим намачкан со маргарин и брашно, а потоа се мачка со јајце и се остава 30 минути, откако ќесе додаде и сусам.
 6. Се пече на 200 степени до 25 минути.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text