Вкусен риба деликатес од рерна

Вкусен риба деликатес од рерна

Ќе уживате во овој вкус. Вкусна риба со компири и лук, совршено испечено во рерна.

Состојки.

 • риба
 • феферонки
 • рузмарин
 • мајчина душичка
 • 2 кромида
 • лук
 • маслиново масдло 50 мл
 • компир
 • целер

Подготовка:

 1. Рибата се чисти, фефероните се сецкаат, листовите мајчина душица и рузмарин ги сечеме, една главица кромид се сече на коцки, другата на тркала.
 2. Лукот со компирот и целерот ги сечеме на коцки.
 3. Со лукот, рузмаринот, мајчината душичка и маслиновото масло ги мешаме, па рибата ја засекуваме со нож на две три места.
 4. На дното ставаме тркала кромид, ставаме од смесата на рибата, го ставаме компирот и целерот и зачини по избор.
 5. Сета смеса со рибата од садот ги ставаме во загреана рерна на 180 степени да се пече 20 минути.Потоа ја покриваме со фолија и печеме уште 20.
 6. Уживајте!

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

singlepost_text