Уштипци од пилешко со пиво во сочен сос

Уштипци од пилешко со пиво во сочен сос

Уштипци какви што досега не сте пробале…

Состојки:

 • 300 гр пилешко бело месо
 • 100-150 гр брашно
 • 2 јајца
 • 150 мл пиво
 • 2-3 лажици мајонез
 • 2-3 лажици павлака
 • 1 лажичка сенф
 • магдонос
 • бибер
 • сол
 • 2-3 чешниња лук
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Месото исечете го на стапчиња, посолете и побиберете.
 2. Во чинија додајте брашно, јајца и пиво па со жица добро измешајте. Загрејте го маслото, извалкајте го месото во подготвената смеса од јајца, брашно и пиво и пржете како уштипци.
 3. Вадете ги на хартиени салфети да ги впијат вишокот маснотии.
 4. Во мајонезот додајте лажица павлака и лажичка сенф. Во него уште додајте сечкан лук и сечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text