Рецепт за интегрален леб

Рецепт за интегрален леб

Замесете здрав леб и уживајте во вкусните оброци!

Состојки:

  • 42 гр квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 270 мл сурутка
  • 500 гр пченично интегрално брашно
  • 70 гр обварено просо
  • малку сол

Начин на подготовка:

  1. Разматете квасец, шеќер и сурутка. Измешајте брашно, просо и сол во друга чинија, па додајте ја мешавината со квасец. Измесете го тестото. Ако тестото е многу тврдо, додајте малку вода. Оставете го покриено на топло место околу 45 минути да нарасне.
  2. Тестото промесете го на побрашнета работна површина и обликувајте векна. Ставете во четвртаст длабок плех, покријте и оставете го уште 15 минути да нарсне. Загрејте ја рерната и печете го лебот 35-45 минути. Кога лебот ќе се излади, извадете го од плехот и послужете.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text