Зимска магија: Медени коцки со арома од ванила

Зимска магија: Медени коцки со арома од ванила

Колач кој ќе ве освои…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 125 гр маргарин
 • 3 лажици мед
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 500 гр брашно

Состојки за фил:

 • 1 л млеко
 • 300 гр шеќер
 • 4 кесички ванилин шеќер
 • 8 лажици гриз
 • 250 гр маргарин

Начин на подготовка:

 1. Растопете маргарин и мед, додајте 3 разматени јајца со шеќер, па брашно и сода бикарбона. Замесете тесто и поделете го на 5 делови, тенко развлечете ги и печете ги на плех.
 2. За подготовка на фил, во млекото, шеќерот и ванилата додајте гриз и гответе да згусне. Кога ќе се излади додајте претходно разматен маргарин. Ладните кори филувајте ги, а последната кора, откако ќе ја филувате, посипете ја со мелени ореви.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text