Вака најлесно исчистете го електричниот бокал

Вака најлесно исчистете го електричниот бокал

Кога станува збор за електричниот бокал, за да се сочува од хигиенски аспект, потребно е повремено да се чисти од бигорот кој се таложи по ѕидовите и греачите.Најлесен и најефикасен начин за ова е токму употребата на оцетот. Можете да користите било кој вид на киселина, алкохолна, винска или јаболкова). Бидејќи лесно го раствора бигорот, а не е штетен по здравјето, оцетот е иделен избор за чистење на сите површини на кои се наталожил бигор.

Она што е потребно да го направите е следното:

1.Во електричниот бокал ставете киселина колку да се прекрие целото дно околу 1 см (околу една мала шолја).

2.Оставете така да отстои барем 20-тина минути. За поголеми наслаги оставете подолго, неколку часа.

3.Потоа, бокалот добро исперете го со вода.

4.Постапката повторувајте ја периодично, на секои 10-тина користења.

Исто така можете да го направите и следното: истурете лимонска киселина (2-3) пакетчиња, ставете малку вода и вклучете го бокалот кратко да проврие течноста. Потоа исплакнете, а вашиот бокал ќе заблеска!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

singlepost_text