Валдроф салата: Едноставна за подготовка, а многу вкусна

Валдроф салата: Едноставна за подготовка, а многу вкусна

Оваа салата за прв пат е послужена во Њујорк, во хотелот Валдроф, а денес е класик популарен низ цел свет.

Состојки:

 • 1 главица зелена салата
 • 2 струка целер
 • 1 зелено јаболко
 • грозје
 • 1/2 шолја ореви
 • 1/2 шолја мајонез
 • сок од 1 лимон

Начин на подготовка:

 1. Салатата измијте ја и исушете ја. Јаболкото исечете го тенко и посипете преку салатата. 
 2. Зрната грозје преполовете ги и извадете ги семките, па додајте ги во салатата. 
 3. Посипете со грубо сечкани ореви. 
 4. Измешајте мајонез со лимон, посолете и побиберете па посипете преку салатата.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text