Природна маска за отстранување на митесерите од носот

Природна маска за отстранување на митесерите од носот

Малите црни точки на носот се можеби најголемата пречка во убавиот природен изглед. Постојат повеќе начини и методи на кои можете да се ослободите од нив, но оваа маска се докажала како еден од најефективните.

За да ја подготвите и нанесете дома потребно ви е:

1 лажица желатин без вкус
2-3 лажици млеко
Лажица
Мал сад
Четка за шминка

Измешајте го желатинот со млекото додека не добиете еднолична смеса. Ставете во микробранова околу 15 секунди.

Проверете колку е топла смесата и ако има потреба почекајте да се олади.

Пред нанесување задолжително промешајте со лажица, а потоа зимајте малку по малку со четка за шминкање очи.

Оставете ја да се исуши и нежно излупете по 15-20 минути.

Важно: Никако не смеете да ја нанесте маската на чувствителните делови од лицето или на веѓите, затоа што е леплива и може да ги оштети.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите

Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат

5 природни маски за лице против акни

Природен рецепт кој го лечи болното грло

Кои чаеви помагаат при слабеење?

Вежбате, а резултатите се слаби? Еве што да јадете

Совети кои дерматолозите нема да Ви ги откријат

Рецепти за природни, а ефикасни маски за лице за зимските денови

singlepost_text