Лисичарки во вино

Лисичарки во вино

За следниот ручек ви предлагаме да подготвите лисичарки во вино.

Состојки:

 • 500 гр лисичарки
 • 500 гр компири
 • 1 главица црвен кромид
 • 2 дл бело вино
 • ловоров лист
 • вегета
 • бибер
 • црвен пипер
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. На маслиново масло динстајте го кромидот додека не стане благо жолт. Додајте ловоров лист и залијте со вино. 
 2. Кога алкохолот ќе испари додајте исечкани печурки, зачини и динстајте. 
 3. Кога печурките ќе пуштат течност додајте компир исечкан на коцки, налијте со малку вода да ги прекрие компирите и лесно гответе додека не омекнат. 
 4. Посипете со магдонос и сервирајте.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text