Куглоф пита со месо: Проверено добар рецепт!

Куглоф пита со месо: Проверено добар рецепт!

Мека, зачинета, совршена…

Состојки:

 • 500 гр тенки кори
 • 2-3 јајца
 • 3 лажици гриз
 • 300-400 гр мелено месо
 • 200 мл јогурт
 • 200 гр павлака
 • 1 главица кромид
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Пропржете го ситно сечканиот кромид на масло, додајте сол и бибер, па испржете го месото.
 2. Обложете калап за куглоф со две кори, а вишокот од корите оставете го да виси преку рабовите на куглофот.
 3. Разматете јајца, додајте јогурт, павлака, гриз и убаво изедначете. Раширете ја првата кора и премачкајте ја со 2 лажици фил, а при дното ставете малку мелено месо, свиткајте ги рабовите и свиткајте во ролна. Ставете ја на дното на куглофот, а од горе распоредете една лажица фил.
 4. Повторувајте ја постапката додека не го потрошите целиот материјал, па покријте ја питата со префрлување на корите кои висат од страна и протресете го остатокот од филот. Убаво распоредете со лажица и ставете да се пече на 200 степени 40 минути.
 5. На половина од печењето покријте ја питата со фолија за да не загори.
 6. Послужете со јогурт или кисело млеко и уживајте!

 

Деталите за подготовка на оваа преубава пита погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text