Обликувајте ги по желба: Фантастични корнфлекс корпички прелиени со чоколадо

Обликувајте ги по желба: Фантастични корнфлекс корпички прелиени со чоколадо

Неодоливи колачиња со кои ќе ги израдувате најмладите…

Состојки:

  • 200 гр корнфлекс
  • 200 гр маргарин или путер
  • 150 гр чоколадо
  • 100 гр сечкани ореви
  • 1 лажица мед
  • 100 гр шеќер во прав
  • 2 лажици сусам

Начин на подготовка:

  1. Растопете маргарин и чоколадо, потоа прелијте го корнфлексот. Додајте сечкани ореви, мед, шеќер и сусам, па добро измешајте.
  2. Со лажица од смесата ставајте во хартиени корпички.
  3. Украсете по желба, послужете и уживајте!

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед