Џем од чоколадо, лешници и урми

Џем од чоколадо, лешници и урми

Неверојатно сладок намаз…

Состојки:

  • 150-200 гр печени лешници
  • 250-300 гр свежи урми
  • 3-4 лажици какао
  • 2-3 дл вода
  • хималајска сол (по вкус)

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Тостирајте ги лешниците 15 минути, па излупете ги со помош на кујнска крпа.
  2. Во блендер ставете излупени лешници, додајте вода и миксајте додека сè не се претвори во густа смеса. Додајте урми, какао и сол, па миксајте до саканата текстура.
  3. Зависно од јачината на блендерот, ќе добиете намаз кој ќе биде нешто погруб или со глатка текстура како домашна Нутела.

 

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text