Лазања ролни со спанаќ

Лазања ролни со спанаќ

Доколку сакате италијански специјалитети, испробајте ги овие лазања ролни – вкусот е фантастичен!

Состојки:

 • 8 кори за лазањи
 • 2 шолји ситно сечкан млад спанаќ
 • 220 гр сирење
 • 2/3 шолји рендана моцарела
 • 1/3 шолја рендан пармезан
 • 2 главици кромид
 • 1/2 лажичка сол
 • црн бибер
 • 1 шолја доматен сос

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Згответе го тестото за лазањи во посолена и врела вода, по упатството на пакувањето. Исцедете ги лазањите и оставете ги да се исушат.
 2. Измешајте спанаќ, ситно сирење, третина шолја рендана моцарела, пармезан, сечкан кромид, посолете и побиберете.
 3. Распоредете маса од спанаќ и сирење рамномерно преку корите, а потоа корите свиткајте ги во ролни.
 4. Ставете ги ролните во огноотпорен сад, прелијте со сос од домати и посипете со останатото рендано сирење.
 5. Печете околу 30 минути и послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text