Највкусниот путер е домашниот: Се прави од само две состојки!

Највкусниот путер е домашниот: Се прави од само две состојки!

Поздрав и повкусен од купечкиот секако е домашниот путер, а кога ќе видите колку лесно се прави, слободно можете да кажете дека сте завршиле со купување на оваа вкусна маст.

Состојки:

  • 950 гр милерам
  • 3/4 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Едноставно разматете милерам заедно со сол и матете додека не добиете добра густина.
  2. Смесата прво изгледа како шлаг, но што повеќе ја матите, ќе почне да добива текстура на путер. Кога ќе почне да се одвојува во парчиња, домашниот путер е веќе готов.
  3. Исцедете ја смесата со помош на цедалка под млаз студена вода. Кога водата ќе стане проѕирна, цедењето е готово.
  4. Обликувајте путер и чувајте го во фрижидер. Потрудете се целиот путер да го искористите најдоцна еден месец од денот на подготовка.
  5. Напомена: Пред да го вклучите миксерот, покријте го садот со милерам со крпа, за да не прска на сите страни.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text