Брз и евтин: Чизкејк брауни со неодолив вкус

Брз и евтин: Чизкејк брауни со неодолив вкус

Неодолив колач кој се служи топол…

Состојки:

 • 125 гр путер сечкан на парчиња
 • 150 гр црно чоколадо, сечкано
 • 120 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 1/2 лажичка екстракт од ванила
 • 80 гр брашно
 • путер за премачкување на калапот
 • 120 крем сирење со благ вкус
 • 65 гр шеќер за чизкејк смеса

Начин на подготовка:

 1. Прво направете ја брауни смесата. Со путер премачкајте подлабок четвртаст калап со големина од 20 см. На пареа заедно растопете путер и чоколадо на умерен оган, повремено мешајќи, па тргнете од оган и додајте шеќер, јајца, ванила и прстофат сол. Измешајте да се соедини. Потоа измешајте брашно, па ставете во подготвениот калап. 
 2. Потоа направете ја чизкејк смесата. Со жица измешајте ги состојките за чизкејк смесата (крем сирење и 65 гр шеќер), па ставете преку брауни смесата.
 3. Со нож или шпатула кратко измешајте ги двете смеси, многу кратко, само да се прошараат. Печете во рерна загреана на 180 степени околу 35 минути, не подолго. Послужете топло или на собна температура.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text