За расипани брави, замаглени огледала, сјај на кујната – евтин зеленчук поправа се

За расипани брави, замаглени огледала, сјај на кујната – евтин зеленчук поправа се

Краставицата е вкусна, освежителна и богата со витамини и тоа сите го знаеме, но она што малкумина го знаат е дека краставицата може да помогне и за неколку корисни трикови во домот.Ако ви се замагли огледалото во тоалетот, се што ви треба е парче краставица, поминете го со неа и нема да има дамки.

Исто така, ако мачите мака со целулитот, наместо да фрлате пари на скапи препарати, се што ви треба е краставица. Истријте ја кожата ос краставица и гледајте како целулитот исчезнува.

Ако вратата дома ви шкрипи, се што треба е шајките да ги премачкате со краставица.

Краставицата помага и да се намалат црните вреќи под очите, како и за да ги исполирате садоперот и другите површини.

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории