Ќофтиња со компири: Убаво изгледаат, а вкусот е фантастичен! (ВИДЕО)

Ќофтиња со компири: Убаво изгледаат, а вкусот е фантастичен! (ВИДЕО)

Досега веројатно не сте пробале ќофтиња подготвени на овој начин.

Состојки:

 • 700 гр компири
 • црвена пипер
 • мајчина душица
 • сув зачин
 • рузмарин
 • сусам
 • лута пипер
 • мелен бибер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Направете ќофтиња од мелено месо по ваш рецепт.
 2. Компирите исечкајте ги на кругови, додајте ги сите зачини и масло и измешајте.
 3. Намастете плех и наредете ги компирите, а во средина ставете ќофтиња. Ставете во рерна на 200 степени да се пече околу 50 минути.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text