Лечат кашлица: Домашни бонбони од кокос и мед

Лечат кашлица: Домашни бонбони од кокос и мед

Во исто време засладете се и излечете ја кашлицата со овие здрави, домашни бонбони.

Направени се од природни состојки, ја смируваат кашлицата, а може да ги земате и превентивно поради јакнење на имунитетот.

Состојки:

  • 1 дл кокосово масло
  • 1 дл мед по избор
  • прстофат цејлонски цимет

Начин на подготовка:

  1. Кокосовото масло измешајте го во сад со миксер, додека не запени. Додајте мед и продолжете со мешање додека не добиете изедначена смеса. На крај додајте цимет и соединете ги сите состојки. Смесата излејте ја во сад за лед и ставете во замрзнувач на 20 минути.
  2. Бонбоните извадете ги од калапот, преместете ги во тегла и чувајте ги во фрижидер. Бонбоните можете да ги земате и превентивно, со оглед на тоа што кокосовото масло и медот го зајакнуваат имунитетот.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text