По ваш вкус: Направете карамел прелив – одличен за било кој десерт

По ваш вкус: Направете карамел прелив – одличен за било кој десерт

За сладоледи, колачи, палачинки, пити, овој прелив е совршен!

Состојки:

  • 200 мл неутрална павлака
  • 50 гр путер
  • 200 гр шеќер

Начин на подготовка:

  1. На средна температура растопете путер со шеќер.
  2. Кога шеќерот ќе почне да се карамелизира додајте неутрална павлака со непрекинато мешање.
  3. Густината ќе ја постигнете доколку подолго гответе.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text