Чорба од праз, гриз и печен домат (ВИДЕО)

Чорба од праз, гриз и печен домат (ВИДЕО)

Брза вкусна, едноставна и здрава. Ќе уживате во преубавата комбинација!

Состојки:

 • 150 гр праз
 • 3 лажици пченичен гриз
 • 2 лажички зачин
 • малку бибер
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1/2 веза магдонос лист
 • 6-7 парчиња шери домати
 • малку сол
 • малку маслиново масло
 • 1.5 л вода
 • 1 јајце
 • 4 лажици кисела павлака

Начин на подготовка:

 1. Празот исечкајте го на кругови па одвојте го на прстени. Загрејте 2 лажици масло и кратко пропржете го празот. Додајте чаша вода па оставете да се динста неколку минути.
 2. Тргнете од шпорет и измешајте гриз со малку вода. Измешајте да се разбијат сите грутки па налијте го остатокот од водата. Додајте зачини, исечкан магдонос па гответе уште 15 минути.
 3. Тргнете од шпорет и измешајте павлака и јајце.
 4. Додека чорбата се готви испечете домати. Исечете ги на листови, наредете ги на хартија за печење, посолете, намастете. Печете 5 минути на најјака температура со вентилатор.
 5. Печените домати наредете ги преку чорбата или послужете ги посбено во чинија.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text