Палачинки со крем сирење

Палачинки со крем сирење

Овие вкусни солени палачинки послужете ги како предјадење или како вкусна ужина.

Состојки:

  • 200 мл млеко
  • 150 гр свежо крем сирење
  • 2 јајца
  • 2 лажици шеќер
  • 200 гр брашно
  • 2 лажички прашок за печиво
  • малку масло

Начин на подготовка:

  1. Ставете млеко во подлабок сад и во него разматете го сирењето, јајцата и шеќерот. Измешајте го брашното и прашокот за печиво, па се заедно додавајте полека во смесата со сирење. Матете додека не добиете изедначено тесто. Оставете тестото да одмори околу 30 минути. 
  2. Загрејте малку малку масло во тава и додајте една кутлача тесто за палачинки. Испечете палачкинка (без грижа, овие палачинки треба да бидат дебели). Печете така со ред и ставајте ги палачинките на чинија, па во топла рерна (загреана на околу 70 степени), за да не се изладат. Палачинките послужете ги веднаш или на овој начин одржувајте ги топли до сервирање.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text