Едноставни и неодоливи мафини со сирење

Едноставни и неодоливи мафини со сирење

Мафините се вкусни, одлично изгледаат и се едноставни за подготовка.

Состојки:

 • 1 чаша пченкарно брашно
 • 1 чаша брашно
 • 1/2 чаша масло
 • 1,5 чаша јогурт или млеко
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1 јајце
 • 200 гр сирење

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сите состојки и ставете ја смесата во калап за мафини, претходно намачкан со маргарин и посипен со малку брашно, но само до 2/3 од калапите.
 2. Мафините печете ги во претходно загреана рерна на 200 степени 30 минути.
 3. Послужете ги топли со кисела павлака, а можете да додадете и малку сечкано суво месо или зачинска билка во смесата, а ако ставите 2 јајца, ќе бидат помеки.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

singlepost_text