Хеликобактери е најопасна бактерија – еве што да јадете ако ја имате

Хеликобактери е најопасна бактерија – еве што да јадете ако ја имате

Хеликобактери пилори е бактерија која за жал се почесто ја има кај населението на светско ниво, а може да предизвика серизони оштетувања и проблеми.За неа се оди на лекар, се пие тривалентна или четиривалентна терапија, процесот е долг и сложен бидејќи само таа успева во кисела средина, па затоа слузокожата на желудникот е совршена за неа.

Сепак, може да ја ублажите со храна и тоа белки од јајце, кефир, ленено семе, жалфија, тегавец, зелениот чај, брусница и маслиново масло.

Се препорачуваат и јагоди и зелен зеленчук.

Никако не треба да јадете млечни производи, не смеете да пушите, многу кофеин е исто така штетен, масна и пржена храна никако не доаѓа во предвид.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Сашко Коцев слави – Тој и Смиљана добија ќерка

Совети кои дерматолозите нема да Ви ги откријат

Рецепти за природни, а ефикасни маски за лице за зимските денови

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како да отстраните мирис на лук од рацете

Со неколкудневен природен третман повторно до убави и нежни лакти

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот