Колаген за никогаш да не остарите – еве кои намирници треба да ги јадете

Колаген за никогаш да не остарите – еве кои намирници треба да ги јадете

Успорете го процесот на стареење, тајната е во колагенот кој ја одржува кожата еластична и ги отстранува мртвите клетки.

Истражувањата тврдат дека овој протеин е потребно да го надоместувате веќе со 25 години старост бидејќи производството на нови клетки почнува значително да опаѓа.

Намирниците богати со колаген се зелен и црвен зеленчук, омега-3 масна киселина, цитрусно овошје и соја.

Колагенот е неопходен за здравјето на зглобовите, коските, косата, ноктите и кожата, потоа за кардиоваскуларниот систем, џигерот, мускулите и општата виталност.

Најзастапен е во темнозелениот зеленчук како што е спанаќот и зелката, а од животинските намирници тоа се говедско, пилешко и мисиркино месо.

Изворот на колаген е во храната побогата со белковини, а вие потрудете се да внесете доволен дневен внес како би ја зачувале виталноста и здравјето.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text