Батаци во доматен сос со праз (ВИДЕО)

Батаци во доматен сос со праз (ВИДЕО)

Уживајте во семејниот ручек…

Состојки:

  • 2 батаци и крабатаци
  • 50 мл масло
  • 4-5 пиперки
  • 1 поголем праз
  • 2-3 домати
  • зачин
  • сол

Начин на подготовка:

  1. На масло пропржете кромид сечкан на кругови, па додајте сечкани пиперки. Кога целосно ќе омекне, пропржете излупени домати, зачин и сол.
  2. Пилешкото издинстајте го во тенџере со малку масло, па запечете и на крај ставете го во пржената пиперка и праз.
  3. Оставете заедно да се динстаат неколку минути па исклучете и поклопете. Со ова јадење послужете компир пире.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text