Вегетаријански сендвичи

Вегетаријански сендвичи

За ужина ви предлагаме да ги направите овие брзи вегетаријански сендвичи.

Состојки:

 • конзервирани лисичарки
 • 6 парчиња леб
 • 1 чешне лук
 • путер
 • 200 гр крупно сечкано сирење
 • малку темјан
 • бибер
 • сол
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Исчистените и исечкани лисичарки бланширајте ги неколку минути на растопен путер на висока температура додека течноста не испари. Зачинете со сол, темјан и бибер. 
 2. Парчињата леб малку истријте ги со лук. Прокапете по неколку капки маслиново масло. На лебот ставете бланширани лисичарки. 
 3. Крупно наренданото сирење ставете го на лисичарките. Ставете ги лепчињата на хартија за печење или директно на плех. Печете три минути на 250 степени. Од горе за декорација ставете чили пиперчиња и магдонос.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука