Мафини со јаболко и оризово брашно

Мафини со јаболко и оризово брашно

Мафини со јаболко и оризово брашно

Состојки:

 • 1 шолја оризово брашно
 • 1 јајце
 • 1 јаболко
 • 1/2 лажичка цимет
 • прстофат мускатно оревче
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 2 лажици шеќер
 • 2 лажици масло
 • 2 лажици мелени бадеми/ореви
 • 1/2 шолја млеко

Начин на подготовка:

 1. Јаболкото излупете го, исечкајте го и иситнете го во блендер (јаболкото може да се зготви и да се направи пире). 
 2. Сите состојки измешајте ги и ставете ја смесата во калапи, слободно наполнете ги до врв. 
 3. Печете на 220 степени 15 минути. Послужете и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text