НЕ СЕ ПЕЧЕ: Брза торта со банани и бисквити, без млеко и јајца

НЕ СЕ ПЕЧЕ: Брза торта со банани и бисквити, без млеко и јајца

Вкусен и лесен десерт готов за половина час.

Состојки:

  • 250 гр бисквити
  • 125 гр путер
  • 3 лажици кокос
  • 2 презрели банани
  • 250 гр крем сирење
  • 3 лажици какао
  • сок од 1 мандарина

Начин на подготовка:

  1. Сомелете бисквити. Растопете путер и додајте бисквити и кокос. Стиснете во калап.
  2. Заедно измиксајте банани и крем сирење па додајте 3 лажици какао и сок од мандарина. Мешавината распоредете ја по кексот.
  3. Ставете го колачот во замрзнувач и оставете го половина час да стегне. Украсете по желба.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text