Брзи и евтини: Шницли од тиквици

Брзи и евтини: Шницли од тиквици

Како главен оброк или ужина, тиквиците се секогаш најдобар избор!

Состојки:

  • 1 млада тиквица
  • 1 морков
  • 1 јајце
  • 1 лажица брашно
  • 1 лажица маслно
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Тиквицата добро измијте ја и изрендајте ја, посолете и оставете да отстои 30 минути.
  2. Изрендајте морков на најситниот дел од рендето, додајте разматено јајце, брашно, исцедена и изрендана тиквица да добиете смеса малку погуста од смесата за палачинки.
  3. Со лажица вадете од смесата и пржете на загреано масло.

 

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак

singlepost_text