Овој корен го убива ракот за 48 часа – ефикасен и брз

Овој корен го убива ракот за 48 часа – ефикасен и брз

Овој корен практично предизвикува “самоубиство” на клетките на ракот, без ефект врз здравите клетки, како што е случај со хемотерапија.Група научници од Универзитетот во Виндзор во Канада во 2009 година почнаа да истражуваат различни билки за лекување на ракот. Се започна кога еден онколог забележл интересен однос со пациентите кои страдаат од рак, и дошле во контакт со корен од глуварче.

Во текот на нејзината работа, докторката Памела Овадије, открила антиланцерогени својстава на глуварчето.

-Еден од моите соработници, примети дека канцерогените клетки се намалуваат кај пациентите кои пиеле чај од глуварче, па веднаш почнавме да истаржуваме иако бевме скептични- вели таа.

-Мислевме дека ако нешто корисно има во трева која расте насекаде луѓето досега ќе го видеа тоа- вели Докторката

-Откако е започнат овој проект ние успеавме да го извлечеме екстрактот од глуварчето кој го тестиравме во лабараторија за да ја провериме неговата ефикасност против леукемија,рак на дебело црево и панкреас.Бевме зачудени како делува на клетките на ракот, буквално ги убива а притоа не штети на здравите клетки, како што прави хемотерапијата.

Екстрактот на маслото добиено од глуварче е одобрено да се тестира на луѓе, на почетокот на 2015 година, а сега е во фаза на испитување против леукемија.

Оваа билка има способност да ги убие келиите на ракот и тоа за само 48 часа вели Докторката.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнето лепче

Макарони болоњезе

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Похован кашкавал

Чипс со кашкавал