Банана и цимет за подобар сон

Банана и цимет за подобар сон

Било да имате проблеми со неосоница или се будите среде ноќ, рецептот со банана и цимет ќе ви помогне да имате подобар квалитет и континуитет на спиење.

Бнананата е богата со калиум и магнезиум (особено кората) кои ги опуштаат мускулите и помагаат при поспаност, додека циметот го регулира нивото на шеќерот во крвта со што се подобрува квалитетот на сон, особено кога знаеме дека нерегулираното ниво на шеќер во крвта предизвикува замор во текот на денот и предизвикува несоница.

Еве како да го направите:

Ставете литар вода во помал сад и оставете да зоврие. Земете една банана, добро измијте ја, излупете ја и исечете ги врвовите, а потоа спуштете ја во водата (заедно со кората) и оставете да врие десетина минути.

Потоа, ставете ја водата во шолја за чај и додајте прстофат цимет за да го подобрите вкусот. Овој чај испијте го еден час пред спиење.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text