Брзи колачиња: Мафини со ванила

Брзи колачиња: Мафини со ванила

Еве уште еден брз рецепт за колачиња, сочни и вкусни…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 7 лажици шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 4 лажици гриз
 • 5 лажици брашно
 • 1 кесичка пудинг од ванила
 • 9 лажици млеко
 • 6 лажици масло
 • 1 прашок за печиво
 • 100 гр шеќер за прелив
 • 200 мл вода за прелив
 • шлаг или слатка павлака за декорација

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 220 степени. Со миксер разматете јајца со шеќер и ванила. Со лажица измешајте ги останатите состојки па ставете во калапи за мафини.
 2. Печете околу 15 минути, извадете ги колачињата од калапите, прелијте ги со зготвениот прелив и оставете ги минута да го впијат преливот. Кога малку ќе се изладат ставете ги во хартиени корпички и декорирајте ги со шлаг.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text