Ќе ги обожавате: Мафини со јајца на око

Ќе ги обожавате: Мафини со јајца на око

Ќе ги обожавате овие вкусни мафини кои се подготвуваат многу лесно…

Состојки:

  • 4 јајца
  • 2 дл кисело млеко
  • 1 дл масло
  • 18 лажици брашно
  • прашок за печиво
  • 200 гр сланина Пекабеско

Начин на подготовка:

  1. Разматете 4 јајца и лесно мешајќи додајте 2 дл кисело млеко, 1 дл масло и 18 лажици брашно претходно измешани со прашок за печиво.
  2. Додајте 200 гр сечкана сланина за неодолив мирис и вкус, ставете во калапи за мафини и печете 30-35 минути, на 180 степени.
  3. Пред крајот на печењето, скршете по едно јајце на секој мафин и запечете уште неколку минути.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text