Палачинки со пилешко и сланина во бешамел сос

Палачинки со пилешко и сланина во бешамел сос

Јадење кое ќе ве освои – постојано ќе го правите…

Состојки:

 • 10 солени палачинки
 • 50 гр путер
 • 4 лажици масло
 • 4 лажици брашно
 • 1 л млеко
 • сол
 • 2-3 лажици масло
 • 300 гр пилешко бело месо
 • 150 гр сланина
 • магдонос
 • бибер
 • босилек
 • лук

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text