Рецепт за најбрзата гибаница

Рецепт за најбрзата гибаница

Со оваа вкусна гибаница послужете јогурт или кисело млеко…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1 шолја масло
 • 1,5 шолја јогурт
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 500 гр кори
 • 200 гр сирење
 • малку масло
 • вода

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте масло, јогурт, сирење, прашок за печиво. 
 2. Ставете една кора на намастен плех и пропрскајте со фил. Потоа ставете две кори и пропрскајте со фил, и така продолжете понатаму, на секоја втора кора ставајте фил. 
 3. Завршете со кора, пропрскајте со малку масло и вода, па печете на 150 степени 30 минути додека не порумени.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта