Вежбате, а резултатите се слаби? Еве што да јадете

Вежбате, а резултатите се слаби? Еве што да јадете

Консумирањето одредени намирници пред тренингот може да го намали ефектот од вежбањето. Експертите советуваат да избегнувате јаглехидрати пред физичките вежби и препорачуваат:

Пред тренинг

Држете се до протеините – јајца, пилешко и риба. Задолжително е повеќе зеленчук, овошје, салати – тие содржат корисни јаглехидрати. Така ќе ја одржите енеријата и стабилно ниво на шеќер во крвта за време на вежбањето.

После тренинг

● Период од шест часа после вебањето од клучно значење е опоравувањето на организмот – од тоа зависи ефикасноста следниот ден.

● Јаглехидрати. Во овој период најбрзо се согоруваат мастите, а мускулите поефикасно ја користат енергијата за да се обноват истрошените резерви гликоген. Тоа значи дека после тренингот, а не пред него, треба да го консумирате најголемиот дел од дневни калории.

● Додајте протеини. Тие се извор на аминокиселини кои го обновуваат оштетеното мускулно ткиво. Односот на притеини и јаглехидрати во оброкот треба да биде 1:2, а токму таков е на пример, во тестенини со болоњезе сос, или дома подготвен сендвич.

● Изедете енергетска плочка од житарици или испијте енергетски пијалак, бидејќи содржи протеини и јаглехидрати. Направете го тоа веднаш после тренингот, за да го забрзате обновувањето на енергетски резерви.

Секако, не претерувајте со внесот на калории. Јадете умерено, во спротивно нема да имате резултати за слабеење.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Совети кои дерматолозите нема да Ви ги откријат

Рецепти за природни, а ефикасни маски за лице за зимските денови

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како да отстраните мирис на лук од рацете

Со неколкудневен природен третман повторно до убави и нежни лакти

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

singlepost_text