Единствен италијански тирамису колач по рецептот на Софија Лорен

Единствен италијански тирамису колач по рецептот на Софија Лорен

Покрај тоа што е позната актерка, Софија Лорен има репутација на врвна готвачка.

Тирамису е италијански десерт, а во книгата „Рецепти и Мемоари“, актерката дала и рецепт за овој десерт.

Состојки:

 • 180 гр маскарпоне сирење
 • 80 гр црно чоколадо
 • 3 јајца
 • 5 лажици шеќер
 • 40 пишкоти
 • 250 мл инстант кафе
 • 250 мл ликер од портокал
 • 60 гр какао

Начин на подготовка:

 1. Разматете жолчки со шеќер, а во посебен сад измиксајте белки додека не добиете цврста смеса.
 2. Во смесата од жолчки додајте маскарпоне сирење, а потоа додајте снег од белки и добро измешајте. 20 пишкоти наредете ги и навлажнете ги со ликер и кафе.
 3. Преку ставете ја смесата со маскарпоне сирење и нарендајте чоколадо. Постапката повторете ја додека не го потрошите материјалот и на крај додајте какао.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text