Поховано пилешко од рерна – повкусно пилешко немате пробано

Поховано пилешко од рерна – повкусно пилешко немате пробано

За ручек или вечера – подгответе вкусно пилешко од рерна!

Состојки:

 • 1 кг пилешко месо
 • 2 јајца
 • 150 гр презла
 • 1 лажичка пипер
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка бибер
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1 лажица мајонез

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца и додајте зачини и мајонез.
 2. Пилешкото добро истријте го со подготвената мешавина и оставете го во фрижидер да стои околу два часа.
 3. Извадете ги парчињата месо и исцедете ги, па извалкајте ги во презла.
 4. Наредете го месото во тепсија и посипете со малку масло. Печете на 200 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула