Јагнешки плескавици

Јагнешки плескавици

Брзо, едноставно и вкусно…

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • 1/2 лажичка мајчина душица
 • 1/2 лажичка мајоран
 • 1/2 лажичка бибер
 • 1/2 лажичка сол
 • 5 парчиња ржан тост леб
 • 1/2 веза магдонос
 • 350 гр јагнешко мелено месо
 • 1 лажичка пипер
 • 3 жолчки
 • 2 лажици путер

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте кромид и лук, па измешајте со мајчина душица, мајоран и бибер. Тост лебот натопете го во вода и исцедете го. Исечкајте магдонос и измешајте го со кромидот и лебот.
 2. На јагнешкото додајте му пипер, па измешајте го во смесата заедно со зачините.
 3. Направете 8 плескавици и испржете ги на путер во грил тава.
 4. Со плескавиците послужете кругови свеж кромид или некоја друга салата по желба.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text