Викенд временска прогноза

Викенд временска прогноза

Во Македонија претпладне ќе биде сончево и релативно топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има зголемена облачност, а во вечерните часови со зголемената облачност во западните и северните делови ќе има локален дожд.Врнежите во текот на ноќта ќе се прошират кон централните делови. Ќе дува умерен ветер од јужен и југозападен правец, кој во вечерните часови ќе го промени правецот во северен и ќе засилува.

Утринската температура ќе се движи од два до 10 степени, а дневната од 22 до 28 степени.

Во Скопје слично време. Врнежите во текот на ноќта ќе бидат почести.

Ќе дува умерен ветер кој кон крајот на денот ќе преминува во северен. Температурата ќе се движи од осум до 26 степени.

Врнежите во сабота повремено ќе бидат пообилни. Ќе дува засилен северен ветер кој ќе предизвика значително и нагло опаѓање на температурата на воздухот за околу 13 степени.

На планините ќе има и врнежи од снег, особено во северните делови, каде снежната покривка можно е да се спушти и под 1.500 метри надморска височина.

Од недела утринските температури ќе бидат ниски, а дневните во постепен пораст.

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина,

singlepost_text