УНИВЕРЗАЛНО: Тесто за сè!

УНИВЕРЗАЛНО: Тесто за сè!

За пица, уштипци, лепињи, леб… ова тесто можете да го користите за сè!

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 2 дл јогурт
 • 2 јајца
 • 1 дл масло
 • 4 дл млеко
 • 1 кесичка инстант квасец
 • 1 прашок за печиво
 • 2-3 лажички сол

Начин на подготовка:

 1. Разматете јогурт, јајца, 0,5 дл масло, 2 чаши млеко, кесичка квасец, прашок за печиво и 2-3 лажички сол. Сè мерете со чаша од јогурт.
 2. Во таа смеса додајте брашно и матете со спирална лажица за матење.
 3. Садот со тесто замотајте го во кеса и ставете го во фрижидер. Тестото може да стои до 7 дена. По потреба земајте тесто и правете пици, кифли или било кое друго печиво.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта