Старски колач од две јајца: Турски капи кои ќе ги обожавате!

Старски колач од две јајца: Турски капи кои ќе ги обожавате!

Црно-жолтите колачиња ќе ви станат омилен додаток со кафе или чај…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 квасец
 • прашок за печиво
 • 250 мл масло
 • 500 гр брашно
 • 250 мл ладно млеко
 • 3 лажици какао

Состојки за прелив:

 • 5 кесички ванилин шеќер
 • 1 л вода
 • 3 чаши шеќер

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, масло и млеко, па измешајте со околу 300 гр брашно, прашок за печиво и квасец. Преполовете ја смесата и измешајте какао во едната половина. Постепено додавајте брашно во двата дела.
 2. Оставете да нарасне на топло и потоа сечете ги на парчиња двата дела, па ставете на маса и мотајте – прво спирално, а потоа мотајте ги во круг.
 3. Не треба да ја намастувате тепсијата. Печете на 200 степени додека не поруменат.
 4. Згответе го преливот од наведените состојки и потоа залијте го колачот доека е топол (не смее да биде врел).

 

Послужете и уживајте!

###turskekape👌

A post shared by Ferzada Ohran (@ferzadaaa) on

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text