Специјалитет на денот: Направете домашен ѓувеч

Специјалитет на денот: Направете домашен ѓувеч

За вкусен и незаборавен семеен ручек, и моменти со семејството кои не се забораваат. Многу вкусен рецепт кој ќе ги собере сите на трпеза.

Состојки:

 • 3 компири
 • 3 лажици доматно пире
 • 3 пиперки црвени
 • 1 шолја ориз
 • 1 шолја леќа
 • сол
 • вегета
 • оригано
 • масло
 • вода

Подготовка:

 1. Оризот се чисти, пиперките се сечат на кругови. Компирите се лупат и сечат
 2. Се се става во тава со масло и вода и зачини. Може да додадете зачини по избор.
 3. Печете половина час на 200 степени.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

 

 

 

singlepost_text