Десерт за сите генерации и годишни времиња: Највкусен рецепт за Бајадера

Десерт за сите генерации и годишни времиња: Највкусен рецепт за Бајадера

Направете највкусна бајадера, десертот за кој нема годишни времиња, нема генерации и замена.

Состојки:

 • 7 лажици вода
 • 200 грама шекер
 • 150 грама ореви,бадеми или лешници
 • 250 грама мелени бисквити
 • 170 грама путер
 • 100 грама темно чоколадо
 • За глазура:
 • 100 грама темно чоколадо
 • малку масло

Подготовка:

 1. Во тенџере додадете вода и шеќер и гответе на тивок оган додека не се раствори.
  Додадете путер,тргнете го тенџерето од оганот и мешајте додека не се раствори, а кога
  путерот е безмалку истопен додадете ореви и бисквити и мешајте, па поделете ја смесата на два дела.
 2. Се топи чоколадото на пареа и се меша  со првиот дел од смесата, во втората фрлете малку рум, а потоа на послужавник или тацна ставете мрсна хартија за печење и ставете го првиот дел од смесата  и со рацете оформете коцка а за да биде правилна оформете ги рабовите со нож
 3. Над неа на ист начин додадете ја втората смеса и оформете ја со нож.
  Остатокот од чоколадата се топи на пара во него додадете малку масло и се прелива врз бајадерата.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Еве што пронајде Санитарниот инспекторат во сендвичарите на „7ца“ (Фото)

Сендвичарата „7ца“ со нови цени – Погледнете ги тука

Ново: Труење со храна

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

 

 

 

 

singlepost_text