ОВА НЕ ГО ЗНАЕВТЕ: Тајната моќ на кората од портокал

ОВА НЕ ГО ЗНАЕВТЕ: Тајната моќ на кората од портокал

Веќе никогаш нема да ја фрлате кората од портокал…

Докажано е дека кората од портокал има повеќе ефект на подобрување на здравјето отколку самиот плод на ова овошје.

Содржи повеќе калциум, дури два пати повеќе отколку јадрото и со тоа ги зајакнува коските. Исто така, поради високата содржина фалавоноиди, кората на ова медитеранско овошје го регулира крвниот притисок и го намалува лошиот холестерол.

Исто така, поради споменатиот антиоксиданс, многу е делотворна во первенција од канцер.

Богата со витамин Ц, кората од портокал е една од најздравите намирници кои ги фрламе.

Бидејќи вкусот не е сладок колку и самиот плод, можете да ја користите рендана во салати, дури и да подготвувате чај.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text