Цицвара – оригинален рецепт за познатото српско јадење

Цицвара – оригинален рецепт за познатото српско јадење

Цицвара е традиционално јадење во Србија, за жал денес малку запоставено…

Состојки:

  • 500 гр сирење
  • 2 чаши млеко
  • 2 чаши вода
  • пченкарно брашно
  • 150 гр кајмак
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Измешајте го сирењето со вода и млеко и оставете го да се готви до вриење.
  2. Додајте пченкарно брашно со непрекинато мешање, а потоа додајте кајмак.
  3. Додајте сол по потреба, но проверете колку цицварата е солена од сирењето кое претходно сте го ставиле.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text